Bedrijfsgegevens Milk Unlimited Iowa USA:

  • 3100 melkkoeien
  • 405 ha land
  • Melk gaat naar kaasfabriek

Kelly Cunnigham is mede eigenaar van een melkveebedrijf in de staat Iowa in het midden van Amerika. Dit bedrijf startte met 1800 Holstein koeien in 1998. De melk werd geleverd aan een fabriek die er verse melk van maakte. De focus was gericht op veel liters produceren. In die jaren lag de dagproductie op 38 kg melk. De gehaltes waren voor onze begrippen zeer laag; 3,35% vet en 2.75 % eiwit. De financiële resultaten wisselden sterk, afhankelijk van de melkprijs. Nadat ze 10 jaar onderweg waren zegde de melkfabriek het contract op. Tijd om de balans op te maken. Kelly heeft een opleiding als landbouweconoom, voor het managen van een dergelijk groot bedrijf komt dat goed van pas. Hij kent zijn kostprijs en vooral de opbouw ervan. De uitval van zijn Holsteins lag op 45% per jaar. Belangrijkste reden van afvoer was vruchtbaarheid. Zeker in de zomer kregen ze de koeien maar heel moeilijk drachtig. Er waren ook te veel gezondheidsproblemen. Per jaar bedroegen de gezondheidskosten $ 20.000 dollar.  Op dit soort bedrijven betekent geeft dat meer arbeidskosten en minder gemotiveerde werknemers.

De nieuwe afnemer betaalde uit op kg vet en kg eiwit, Dr. Kelly Cunningham vond het tijd worden voor een andere koe. Eerste werd ingekruist met USA Jerseys. De eerste kruisingen voldeden goed. De G2 vielen echter tegen in productie. Het was Kelly opgevalllen dat steeds meer veehouders in Amerika overstapten op ProCROSS. Na enkele bedrijfsbezoeken, waarbij goede financïele kengetallen werden overlegd, besloten de vennoten in 2018 om over te stappen. Alle vaarzen en tweedekalfs koeien werden vervangen door ProCROSS dieren. Alle kengetallen werden onlangs gepresenteerd.

Kg meetmelk gecorrigeerd voor gehalten
1e lactatie 2e lactatie  3e lactatie
ProCROSS 35,7 44,6 44,8
Holstein 35,7 40,5 43,5

 

Lagere melktransportkosten

Wij kennen het niet, in de USA zijn bedrijven zelf verantwoordelijk voor het aanleveren van de melk aan de verwerker. De trucks laten rijden met dunne melk is te duur. Door de hogere gehaltes van de ProCROSS koeien realiseert men nu 5.8% kostenbesparing om de zelfde KG vet en eiwit te transporten. De transportkosten zijn de 4e grootste kostenpost op Milk Unlimited.

 

Gehalten van de melk
  % vet   % eiwit  Lactatiestadium
ProCROSS   4,21  3,24   1 jr. 7 mnd.
Holstein   3,78   3,06   2 jr. 8 mnd.

De slecht vruchtbaarheid van de koeien drukte enorm op het inkomen

De nog aanwezige Holsteinkoeien worden tot 50 dagen na het afkalven alleen geinsemineerd op spontane tocht. Vanaf dag 50 worden ze intensief gevolgd en wordt 55% gesynchroniseerd om ze makkelijker drachtig te krijgen. De ProCROSS koeien worden tot 100 dagen alleen op spontane tocht geïnsemineerd. Na 100 dagen heeft 20% een hormoonbehandeling nodig.  Op dag 150 na afkalven is bij de Holsteins 81.8 % van de koeien dragen en bij de ProCROSS koeien 87.4. Het aantal open dagen is 26 lager voor ProCROSS.  De ProCROSS dieren hebben gemiddeld 0.4 minder inseminaties nodig om drachtig te worden. Dit maakt een groot verschil in kosten. De ProCROSS dieren zorgen voor 900 minder inseminaties op het bedrijf.

De echte winstmakers zitten in de lagere gezondheidskosten. Dit geeft veel minder uitval.

  • Mastitis  -61%
  • Ketosis: – 72%
  • Melkziekte: -81%
  • Lebmaag: -65 %
  • Longontsteking: – 30%
  • Individuele behandeling: – 40%

Voerkosten 6.3% minder

Voordat Milk Unlimited overstapte naar ProCROSS hadden ze de wetenschappelijk ProCROSS proeven bestudeerd. Deze gaven een duidelijke beter voerefficiente aan voor ProCROSS ten opzichte van Holsteins. De dieren worden niet door elkaar gehuisvest. In de aparte schuren worden de hoeveelheden voer gewogen. Per melkkoe nemen de ProCROSS dieren 5% minder voer op.  Per kg vet en eiwit is de voerefficïentie daarmee 6,3% beter.

Vervangingskosten van veestapel maakt enorm verschil

De uitval van de Holstein ligt nog altijd op 47%. Als Kelly de uitval vergelijkt over dezelfde lactaties, dan zijn de verschillen enorm. ProCROSS vervangingspercentage is 29%. Dit heeft de grootste economische impact. Er zijn nu jaarlijks 635 minder vaarzen nodig. De aanfok kost $ 2.000 daar staat een opbrengst van $ 900 voor een slachtkoe tegenover. Dit maakt een voordeel van $ 700.000.

Milk Unlimited heeft zich financieel enorm verbeterd na de omschakeling. Een bijkomend voordeel is dat het personeel veel minder koeien in de handen hoeft te krijgen.